Základová deska ve srovnání s tradičními základy.

2021-01-19

Jak postavit dům na pevných základech? Doporučujeme základovou desku…

Rozhodnutí pro základovou desku je jen jednou z mnoha dilemat, která se objeví při rozhodování o stavbě. Stavba domu je mimořádný okamžik pro každou rodinu. Máme v tu chvíli jedinečnou příležitost vytvořit si své místo na Zemi od základů. Je to také doba plná pochybností a nutnosti činit důležitá, někdy i obtížná rozhodnutí. Pochybnosti se objevují v každé fázi stavby, dokončování a vybavování domu.

Není divu – koneckonců stavba vlastního domova je často největší investicí v našem životě, do které vložíme všechny své úspory a která má být naší investicí a zajištěním pro budoucnost. Pro nás a naše děti. Navíc se v domě chceme cítit jednoduše dobře – nechceme, aby nás denně rozčilovala špatně zvolená barva fasády nebo střechy a kazila nám radost z toho, že máme své vlastní místo na Zemi.


První pochybnosti a nutnost rozhodnutí se obvykle objevují již při výběru lokality, kde má nemovitost stát. A to se týká jak výběru pozemku, tak umístění domu na vybraném místě. Pak přichází na řadu diskuse o návrhu domu, který má vzniknout. Po chvíli začneme rozebírat konstrukční detaily. Právě v této fázi se objevuje pojem: „základy“. Jak je známo, základy jsou základem domu, na kterém spočívá celá konstrukce.

Trvanlivý dům může stát jen na pevných základech. Je to staré přísloví a není to jen prázdná fráze. Je to pravda. Proto než učiníme toto velmi důležité rozhodnutí, stojí za to se seznámit s dostupnými možnostmi. Máme na výběr tradiční základy a základové desky. Čím se vyznačují a jak moc se od sebe liší? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých řešení a nakonec, které základy si vybrat a které budou v našem případě lepší? Probíráme jejich vlastnosti a radíme, na jaký typ základů se vyplatí vsadit!

Tradiční základy.

Tento základ se skládá ze základových pásů a zdí a je tradičním způsobem zakládání staveb, který se i přes dostupnost jiných, moderních technologií na trhu stále v Polsku často volí při zahájení stavby domu. Toto tradiční řešení je často považováno za bezpečné, jednoduché a finančně výhodné.


Tradiční základy se používají i v obtížných půdně-vodních podmínkách. Nejlépe se však osvědčují, pokud je hladina podzemní vody alespoň 1 metr pod plánovaným spodkem základů. Mnohem obtížnější je správné provedení základů při vysoké hladině podzemní vody. A s takovou situací se potýkáme na značné části stavebních pozemků v naší zemi. V tomto případě se stavba tradičního základu komplikuje a vyžaduje vyšší finanční náklady, což znamená, že celá operace přestává být pro investora ekonomicky výhodná.


Přesto jsou tradiční základy v povědomí mnoha lidí stavějících dům, často svůj první a jediný, považovány za bezpečnou volbu – protože jsou dobře známé a používají se již dlouhou dobu. Mezi jejich výhody patří také jednoduchost, snadnost provedení jednotlivých fází a velká dostupnost stavebních firem na trhu, které jsou schopny tento typ základu provést. Investoři často zahajují práce na základech sami, aby ušetřili na nákladech na práci.

V této oblasti tradiční základy konkurují na trhu se základovými deskami. Poláci lpí na tradičních metodách výstavby domů, podvědomě je považují za bezpečnější a odolnější. Jak však ukazují měřitelné ukazatele a zkušenosti z jiných zemí – není tomu tak. Jak tomu bývá v případě stereotypů a přesvědčení, jsou trvalé a ne vždy racionální a jejich změna je dlouhodobý a časově náročný proces.
Tradiční základy jsou technologií běžně používanou a předpokládanou ve většině hotových projektů domů.

Základová deska.

základová deska - před zalitím

Základová deska – deska základová – je alternativní formou budování základů. Obrovskou výhodou této technologie je rychlost provedení. V případě malého domu lze základy ve formě desky postavit během několika dní, což není možné u tradiční technologie budování základů. To je obrovská výhoda. Kdo by nechtěl bydlet ve svém vlastním domě co nejdříve?

Další velkou výhodou desek je, že jsou vhodné „pro speciální úkoly“. Skvěle se hodí pro budovy, které mají být postaveny na obtížných půdách, dokonce i na důlních škodách. Měly by je zvážit i lidé, kteří by se rozhodli pro tradiční základy. Deska představuje obrovskou úsporu času a umožňuje zkrátit dobu výstavby domu až o 3 týdny.

Je však třeba vědět, že vytvoření desky vyžaduje najmutí profesionálního týmu. V případě tradiční technologie, jak bylo zmíněno výše, mohou investoři často sami provést část prací.


Dobře provedená deska přináší i další výhody v podobě úspor. Není nutné na ni dělat betonovou mazaninu, lze na ni rovnou přilepit podlahy.

Odolnost proti sesedání


Kromě toho je základová deska odolnější proti nerovnoměrnému sesedání. Pokud se tedy obáváte sesedání domu, rozhodněte se pro desku. Ta umožňuje rovnoměrné rozložení hmotnosti celé budovy na celou plochu zastavěné části. V případě desek je tlak na půdu mnohem menší. Díky tomu nedochází k jevu sesedání a praskání zdí, jako u běžných základů.


Deska je doporučována také pro nízkoenergetické domy. Beton je prvek akumulující teplo.
Souhrn – pro co se rozhodnout?

Již jsme se seznámili se seznamem charakteristických rysů dvou typů základů. Konečné rozhodnutí o volbě základu, který použijeme při stavbě našeho domu, vždy závisí na nás – investorech. Ale není těžké si nevšimnout četných výhod základových desek, jako jsou:

  • absence prasklin a trhlin na stěnách díky rovnoměrnému sesedání konstrukce domu
  • bez ohledu na půdu – stabilní a bezpečná konstrukce domu
  • ideální řešení při vysoké hladině podzemní vody
  • odstranění tepelných mostů vedoucí k nižším nákladům na vytápění
  • rychlá realizace – méně etap prací – snížené riziko chyb
  • nejvýhodnější řešení pro domy se složitou konstrukcí
  • lze použít pod jakoukoli budovu, bez ohledu na typ technologie

Činíme rozhodnutí

Rozhodujícím faktorem jsou vždy geologické podmínky, tedy půdně-vodní situace na pozemku. Není zde bez významu hladina podzemní vody na pozemku a typ půdy.
Přesné porovnání jednotlivých fází tvorby základů v tradiční technologii s deskou je téměř nemožné. Technologické rozdíly a použité materiály to neumožňují. Jejich společnou vlastností je role, kterou plní, a skutečnost, že správně provedené mají zachovat kontinuitu termální a hydroizolační vrstvy. Bezpochyby je to jednodušší u základové desky, což je její nepopiratelnou výhodou ve formě větší jistoty, že deska bude správně provedena a v budoucnu nebude způsobovat problémy ani nepříjemná překvapení.

Pro mnoho lidí bude nejdůležitějším ukazatelem při rozhodování o výběru typu základu finanční otázka. Pokud nám terén umožňuje použít jakýkoli z typů, bezpochyby mohou být ekonomické otázky rozhodující. Proto se rozhodně vyplatí zjistit, kolik může stát provedení desky a s jakými náklady bychom měli počítat v případě tradiční technologie. Srovnání nákladů bychom měli provádět na základě cenových nabídek pro konkrétní projekt domu.

V obecné představě jsou základové pásy a zdi levnější než deska. Je to částečně pravda. Základové pásy a zdi jsou levnější než základová deska pod celý dům, ale je třeba srovnávat i náklady na všechny práce od základu, tedy také na výkopy, tepelnou izolaci, průchody a instalace, jakož i na vrstvu hubeného betonu. V tomto případě už situace není tak jednoznačná a právě základová deska se může ukázat jako ekonomicky výhodnější řešení.

Základová deska – shrnutí

zalitá základová deska

Tradiční základy jsou vhodné pro budovy jednoduchého tvaru a konstrukce připomínající kostku. Čím více zlomů a netypických úhlů, tím těžší je je postavit. Základové desky jsou ideální pro i ty nejfantastičtější projekty, což nám umožňuje vytvořit jakýkoli tvar a postavit dům snů.
Hlavním důvodem rostoucí popularity základových desek je však nepochybně čas. Díky tomu, že základ v této technologii vzniká rychle, rychleji vzniká i celý dům. To je bezesporu důležité pro každého, kdo se těší na to, že se nastěhuje do vlastního domova. Zkrácený čas výstavby také znamená úspory.


Celkově lze říci, že i když je samotná deska často o něco dražší než základy, při srovnání celkových nákladů na vytvoření tradičních základů a zohlednění výhod, které stavba desky přináší, pravděpodobně dojdeme k jasnému závěru, že volba základové desky je správná.


Tradiční základy jsou vhodné pro budovy jednoduchého tvaru a konstrukce připomínající kostku. Čím více zlomů a netypických úhlů, tím těžší je je postavit. Základové desky jsou ideální pro i ty nejfantastičtější projekty, což nám umožňuje vytvořit jakýkoli tvar a postavit dům snů.
Hlavním důvodem rostoucí popularity základových desek je však nepochybně čas. Díky tomu, že základ v této technologii vzniká rychle, rychleji vzniká i celý dům. To je bezesporu důležité pro každého, kdo se těší na to, že se nastěhuje do vlastního domova. Zkrácený čas výstavby také znamená úspory.
Celkově lze říci, že i když je samotná deska často o něco dražší než základy, při srovnání celkových nákladů na vytvoření tradičních základů a zohlednění výhod, které stavba desky přináší, pravděpodobně dojdeme k jasnému závěru, že volba základové desky je správná.

Proto i když jsme plánovali tradiční výstavbu, stojí za to vědět o existující volbě a alespoň porovnat náklady a zvážit základovou desku vzhledem k jejím četným výhodám spojeným s dobou výstavby, velkými možnostmi použití v obtížných podmínkách, vyhnutí se sesedání, dobré tepelné izolaci a možností vytváření i těch nejfantastičtějších tvarů budovy.

Další naše články

2024-10-08

Den otevřených dveří 03.11.2024

2024-10-04

Postavte si svůj nový domov: Menší, úsporný a na míru

2024-07-01

Individuální prohlídka stavby domu

2024-04-09

Nový rozměr obývacího pokoje​

2024-03-26

Bydlete s Abakonem už na podzim

2024-03-21

„Skleněné domy”: jsou velké prosklené plochy v domě jen módou?

by Lokesh Dhakar with MIT License