Rekuperace – tedy mechanická ventilace s rekuperací tepla je podle nových technických podmínek 2021 již povinná.
Nedávno jsme zasadili první lopatu do země, a dnes? Dnes už má dům své první barvy a den, kdy převezmeme budovu od Abakonu, se rychle blíží. Protože jsme si stanovili termín stěhování za několik měsíců, nemáme mnoho času na obdivování práce týmů a snažíme se držet jejich tempa ?
Ještě před podpisem smlouvy jsme věděli, že mnoho věcí chceme udělat sami a rekuperace, protože o ní je dnešní příspěvek, byla na seznamu věcí DIY.
Proč rekuperace?
Rozhodli jsme se pro mechanickou ventilaci s rekuperací tepla z několika důvodů. Nevěděli jsme, že od roku 2021 bude povinná (vše kvůli novým technickým podmínkám), takže naše volba byla dobrovolná. Každý se mnou bude souhlasit, že komfort budoucího bydlení je nejdůležitější.
Na komfort má vliv mnoho faktorů: vzhled a estetika interiérů, funkčnost místností, správná teplota uvnitř budovy, dostatek světla v místnostech a také správná ventilace. Poslední bod je klíčový pro tento příspěvek. Zastavme se na chvilku u samotné ventilace.
Druhy ventilace
Existují dva druhy ventilace: gravitační a mechanická. Gravitační ventilace, také nazývaná přirozenou, jak už název napovídá, nevyžaduje žádná další mechanická zařízení. Trochu fyziky – čím teplejší vzduch, tím je lehčí. Teplý vzduch stoupá a uniká komínem, zatímco studený vzduch proudí otvory ventilace (např. speciálními větracími mřížkami).
Systém je jednoduchý a v této jednoduchosti lze vidět výhody – čím méně zařízení, tím menší šance, že se něco pokazí. Gravitační ventilace funguje „sama“, díky fyzikálním zákonům, takže nevyžaduje žádné provozní náklady. Má však jednu zásadní nevýhodu – nemáme nad ní plnou kontrolu.
V situaci, kdy je teplotní rozdíl uvnitř domu a venku téměř stejný, výměna vzduchu neprobíhá tak, aby nám poskytovala dostatečný komfort. V létě vzduch v domě „stojí“, zatímco v zimě se zvyšuje spotřeba energie potřebné k vytápění budovy – teplo prostě uniká. Samozřejmě je to silné zjednodušení, ale princip fungování je velmi jednoduchý.
Jak funguje mechanická ventilace s rekuperací tepla?
Především je potřeba zařízení, které je srdcem celého systému, tedy rekuperátor (tzv. větrací jednotka), díky kterému můžeme snížit tepelné ztráty vznikající větráním místností.
Rekuperátor ohřívá čerstvý vzduch, který přichází do budovy, využívaje teplý vzduch, který je odváděn ven. Proto se mechanická ventilace nazývá ventilací s rekuperací tepla
Je to záruka neustálého přísunu čerstvého vzduchu, který je nasáván zvenčí přes větrací mřížku.
„Použitý“ vzduch z domu je odváděn mimo budovu pomocí výfukového potrubí. Prochází speciálními kanály, které se zahřívají, předávají své teplo a ohřívají kanály s nasávaným vzduchem. Navíc je větrací jednotka vybavena speciálními filtry. Díky tomu je čerstvý vzduch nejen čerstvý, ale také zbaven alergenů, pylu, prachu, smogu či nepříjemných pachů.
Mechanická ventilace (rekuperace) je spojena s podstatně vyššími náklady než gravitační ventilace, to je nepopiratelný fakt. Ale komfort pobytu v domě s rekuperací je nesrovnatelný a v ceně, kterou musíte zaplatit, stojí za to.
Perfektní izolace stěn, střechy a základů, k tomu energeticky úsporná okna s teplou montáží – to vše je již nebo bude v našem domě. Zkrátka stavíme vzduchotěsný termos! V takovém domě gravitační ventilace nepřipadala v úvahu, protože přirozená výměna vzduchu by prakticky neexistovala. Žádné nepříjemné pachy v domě, čistý vzduch, žádná kondenzace páry v koupelně… To vše jsou argumenty, které hovoří ve prospěch rekuperace Už víme, proč se vyplatí. Jdeme dál!
Rekuperace bez projektu? Nedoporučujeme…
Rozhodli jsme se, že rekuperaci namontujeme sami. Shlédli jsme desítky instruktážních videí o tom, jak si takovou ventilaci nainstalovat sami, a rozhodli jsme se, že do toho půjdeme! Úspora nákladů je jedna věc a uspokojení z vlastní práce je druhá Nicméně není možné mluvit o montáži bez solidního projektu – neriskovali jsme a neudělali jsme vše jen tak, „na cítění“.
Projekt jsme zadali odborníkům, kteří vypočítali potřebu vzduchu pro daný objekt. Požadavky vypočítali na základě faktorů, jako je počet obyvatel, plocha a výška místností. Také jejich využití – jiné podmínky platí v ložnici, jiné v koupelně a kuchyni, proto je třeba to vše správně sladit. Projekt rovněž obsahuje podrobné informace o typu rekuperátoru, délce kanálů, jejich průměru…
Zkrátka, je to takový seznam dílů A když už máme seznam dílů, máme projekt a máme instruktážní videa, co by se mohlo pokazit!? Níže je velmi, velmi, velmi schematický obrázek a hned dvě vysvětlení. Za prvé, neberte to jako projekt – nemůžeme svůj projekt sdílet v plném rozsahu, proto toto jednoduché schéma, určitě rozumíte. A za druhé – rozdělím to na dvě části. Dnes ukážu montáž ventilace v přízemí, která je již připravena na podlaze podkroví (ventilace podkroví bude na podlaze půdy).
Montáž vyrovnávacích skříní
Na montáž jsme se připravili již ve fázi projektování. Tehdy jsme předali našemu stavebnímu inženýrovi projekt rekuperace, v němž byly vyznačeny všechny vyrovnávací skříně. Na základě projektu byla ve stropu z železobetonu připravena všechna výřezy pro tyto skříňky, takže jsme nemuseli začínat práce sekáním do betonu Stačilo upravit délky, aby se krásně schovaly do stropu, pak je přesně vyrovnat a první vyrovnávací skříně byly na svém místě.
Při objednávání dílů pro naši rekuperaci jsme zapomněli na kryty vyrovnávacích skříní pro výfuk. Proto přišly na řadu fólie a lepící páska. Je důležité přesně zakrýt vstupy do skříní, aby se do nich nedostaly žádné kamínky, šrouby nebo jiné nežádoucí předměty. Skříně jsme nainstalovali, čas na trubky!
Spojení skříní s trubkami
Další etapa montáže rekuperace je spojení skříní pomocí speciálních trubek, tzv. flexů, které jsou zevnitř vybaveny antibakteriální vrstvou. Jsou velmi odolné proti poškození a můžete je bez obav zalít betonem. I zde je třeba dávat pozor, aby se dovnitř nedostaly žádné nečistoty
Trubky se montují pomocí speciálních U-tvarových plechů, které zabraňují jejich vysunutí z nátrubků. Trubky musíme uložit do jemného oblouku (podle projektu) a upevnit k podkladu, aby se zabránilo vibracím a posunutí. Montáž rekuperace na celé přízemí trvala jeden den. Není to ani složité, ani těžké na provedení. A pocit hrdosti po dni plném práce? K NEZAPLACENÍ!
Rekuperace – to ještě není konec… Pokračování příště ….
Systém jsme ještě nedokončili, je to zatím jen přízemí. Zbývá nám udělat celé podkroví, instalaci větracích kanálů a spojení všeho s rekuperátorem, který zatím nemáme Ale s tím nemusíme spěchat. U ventilace přízemí jsme museli stihnout vše před vylitím podlah, stejně jako s elektroinstalací, vodou a kanalizací. Naštěstí všechno dopadlo dobře a nyní jsme v procesu pokládání polystyrenu na podlahy. Do konce týdne musíme položit topné kabely (ano, to bude další série DIY), a v pondělí všechno zalijeme anhydritem!