Zdi z keramzitu jsou vlastně zdi z prefabrikovaných keramzitových dílů. Vyrábějí se ve specializovaných továrnách a dopravují se přímo na stavbu.
Stavba domu z keramzitu je alternativou k tradičnímu stavebnictví. Použití vícerozměrných hotových prefabrikovaných prvků umožňuje výrazné zkrácení celého procesu výstavby při zachování nejvyšší kvality. Než však stěny dorazí na stavbu, je třeba je vyrobit. Jak vznikají keramzitové zdi? V čem spočívá tajemství této technologie?
Keramzitové stěny – ne taková novinka
Ve společnosti panuje přesvědčení, že stavba domů v keramzitové technologii je novinka – to je však omyl. Tato stavební metoda je úspěšně používána již desítky let. Keramzitové domy jsou běžnou součástí krajiny mimo jiné v Dánsku, Švédsku nebo Německu.
Sama historie keramzitu sahá do roku 1913. V jedné cihlárně v USA došlo kvůli příliš vysoké teplotě uvnitř pece, přebytku uhelného prachu a nedbalosti zaměstnance k havárii. Právě náhoda vedla k objevu materiálu, který byl mimořádně tvrdý a přitom velmi lehký.
Majitel cihlárny se rozhodl využít této náhody a nechal si patentovat metodu vypalování hlinitých hrudek. Postupně zájem o tento materiál rostl, a po skončení druhé světové války, kdy byla poptávka po nových budovách ohromná, se metoda stala populární. Keramzit se stal stavebním materiálem používaným nejen v USA, ale také v celé Evropě.
Jak vznikají keramzitové stěny?
Než hotové prvky dorazí na stavbu a stanou se stěnami budoucího domu, je nutné je vyrobit. Protože se jedná o klíčový prvek technologie, Abakon v této oblasti spolupracuje pouze s ověřenými dodavateli. Od samého začátku existence využívá Abakon služeb společnosti PRAEFA, která má s výrobou keramzitových prefabrikátů bohaté zkušenosti. PRAEFA disponuje vlastním strojovým parkem a zaručuje nejvyšší kvalitu služeb.
Jak probíhá výroba? Všechno začíná v továrně, kde se nacházejí speciální vodorovné výrobní stoly. V závislosti na konstrukčních požadavcích daného projektu mají vyráběné stěny různé tloušťky, nejčastěji 15 cm (nosné stěny) a 10 cm (příčky). Nic však nebrání tomu, aby se tyto hodnoty změnily, pokud je to potřeba.
Hotové otvory ve stěnách
Před zalitím formy betonem je nutné stěnu zpevnit výztuží z oceli. Následně jsou rozmístěny všechny elektrické zásuvky a svislé trubky z PVC, kterými budou v budoucnu vedeny elektrické kabely. Na obrázku výše jsou vidět kulaté „díry” ve stěnách, což jsou právě zmíněné zásuvky. V průběhu výroby jsou ve stěnách vytvářeny také výklenky pro instalaci vodovodního a kanalizačního potrubí. Díky předem přizpůsobeným stěnám konkrétnímu projektu a potřebám není nutné sekat, drážkovat a omítat místa pro všechny instalace.
Zkušenosti investora: Pokud se ve fázi výroby nepředpokládá například podomítková baterie nebo se změní koncepce umístění vany, nic není ztraceno – v keramzitu lze samostatně vysekat příslušné vedení. Mnozí budoucí investoři se obávají, že něco bude opomenuto a nebude možné provést změnu, proto rozptyluji tuto obavu!
Vrátíme-li se ke keramzitovým stěnám… Když je výztuž uložena a všechny zásuvky rozmístěny na správných místech, lze přistoupit k betonování. Forma se zalévá speciální směsí (o tom za chvilku) a poté se provádí vibrování (aby se odstranil vzduch a povrch stěny byl rovný).
Posledním krokem výroby je broušení. Díky tomu jsou keramzitové stěny velmi hladké a nevyžadují vnitřní omítky. Stačí je pokrýt tenkou vrstvou stěrky, ačkoli někteří investoři jen základně natřou stěnu a lehce přebrousí. Tímto způsobem zachovají její přirozený vzhled – tuto možnost také zvažuji!
V čem spočívá tajemství technologie?
Vraťme se ke zmíněné směsi. Typická keramzitová stěna od společnosti PRAEFA se skládá z cca. 75 % keramzitu, 15 % písku a 10 % cementu, který plní hlavně funkci pojiva. Zrnka keramzitu mají tvar malých kuliček, jsou velmi lehká a přitom velmi tvrdá. Jaké výhody tato technologie přináší?
Požární odolnost.
Lehký keramzitový beton se vyznačuje nízkou tepelnou roztažností, díky čemuž výrazně omezujeme jakékoliv deformace, které by mohly vzniknout při vystavení stěny vysokým teplotám. Nízká tepelná vodivost keramzitového betonu způsobuje, že v případě požáru beton snižuje teplotu v ocelové výztuži. Jednoduše řečeno, keramzitové stěny jsou nehořlavé
Tepelná izolace.
Klíčová vlastnost keramzitových stěn. Jaký to má vliv na pohodlí užívání takové budovy? V létě, když horko obtěžuje každého, keramzitový dům poskytne útočiště před teplem. Stěny fungují jako izolace, která zabraňuje nadměrnému zahřívání budovy při vysokých teplotách vzduchu. Naopak, když začne topná sezóna, keramzitové stěny výrazně snižují tepelné ztráty. Jednoduše řečeno – v létě jsou stěny chladné, v zimě teplé.
Propustnost vodní páry.
Optimální vlhkost vzduchu v místnosti by se měla pohybovat kolem 40-60 %. Aby se tohoto výsledku dosáhlo, používá se mechanická nebo gravitační ventilace. Keramzitové stěny neabsorbují vlhkost, ale „vydávají ji”, což pomáhá odvádět přebytečnou vlhkost. Díky tomu se vyhneme kondenzaci vodní páry v obytných místnostech.
Ekologičnost.
Keramzit je velmi odolný vůči plísním a houbám. Při správné ventilaci místností by tento problém neměl nastat, což je velmi důležité, pokud budovu zvažujeme z hlediska našeho zdraví. Keramzitové prefabrikáty navíc neuvolňují žádné chemické sloučeniny, plyny ani zápachy. Důležité také je, že keramzit neláká hlodavce
Akustická izolace.
Díky porézní struktuře keramzitu se prefabrikované stěny vyznačují schopností tlumit hluk. Sama jsem se o tom přesvědčila, když si stavební tým během montáže stěn zpříjemňoval práci poslechem letních hitů roku 2020, které ztrácely na intenzitě, když jsem opustila budovu Skutečně, stěny tlumily zvuky.
Rychlost výstavby.
V mém případě klíčový faktor. Samotná výroba stěn je rychlá, o montáži ani nemluvě! Náš dům sestavili odborníci za dva dny (připomínám, že máme železobetonový strop). Takové tempo prací umožňuje ušetřit čas. Zdá se mi, že čas je jedním z nejcennějších prvků našeho života.