Nenechte se zaskočit zimou! Připravte svůj domov na chladné počasí.

2023-12-01

Za okny se začíná šeřit a teploty klesají pod bod mrazu? Nastává poslední čas pro řadu domácích prací, které připraví váš domov na skutečnou zimu.

Jakékoli venkovní práce jsou v zimě rozhodně ztíženy, vyplatí se proto předem zkontrolovat, zda je váš domov na nadcházející chladné měsíce připraven. Podívejme se, jaké prvky by měla zahrnovat důkladná kontrola domu.

Udržujte sebe i své blízké v teple

Jednou ze základních částí domu, kterou je třeba zkontrolovat, je topný systém. Zde jsou poruchy v zimě něčím, čemu bychom se chtěli za každou cenu vyhnout. Netěsnící sporák, netěsnící komínový systém, zavzdušněné radiátory? To je jen několik drobných či větších závad, které se mohou stát noční můrou v chladných dnech a ještě chladnějších nocích. Jak se jim vyhnout? Jsou problémy, kdy je lepší zavolat odborníka – každoroční kontrola kotle je jedním z nich. Specialisté zkontrolují těsnost systému přívodu paliva do kotle (důležité zejména u plynových sporáků), účinnost samotného sporáku, tah ventilace a komínový systém.

Nezapomeňte, že plynové a další sporáky vyžadují přívod elektrické energie. To znamená, že v případě výpadku proudu nebudou fungovat. Jak tomu lze předejít? Je dobré mít připravený nouzový zdroj energie, může to být generátor, ale třeba i autobaterie – v této věci vás odkazujeme na online specialisty na kutilství.

Co můžeme bez větších nákladů a námahy udělat sami, je namontovat detektor plynu a oxidu uhelnatého. Jednoduché zařízení nás upozorní na zvýšenou koncentraci škodlivých látek v ovzduší. Taková maličkost může zachránit život. Účinnost topného systému ovlivní také odvzdušnění radiátorů. To je triviální a stejně snadno lze posoudit nutnost jeho provedení. Pokud se zahřívá pouze část radiátoru, je to signál k jeho odvzdušnění. K tomu obvykle stačí otevřít malý ventil na termostatu, dokud neunikne trochu vody. V tu chvíli by měl z cirkulačního systému vody uniknout vzduch a závada je odstraněna.

Jak ještě můžete zefektivnit vytápění vaší domácnosti?

termoregulace: Zvažte instalaci programovatelných termostatů. Ty umožňují optimalizované řízení teploty v různých částech domu v závislosti na vašich potřebách.

podlahové vytápění: Ti, kdo si tuto formu vytápění nainstalovali, nelitují. Je to velmi účinný způsob, jak udržet teplo v místnosti. Bohužel instalace probíhá před pokládkou potěrů, takže pokud jste se nerozhodli ve fázi výstavby, nyní můžete jen závidět.

Tepelná izolace: neplýtvejte energií!

V případě nových domů by již měly splňovat nejmodernější požadavky na úroveň tepelné izolace. Materiál použitý k výplni domu, typ fasády, úroveň izolace okenních rámů….. Pokud jste využili služeb firmy, která se specializuje na výstavbu rodinných domů, pak můžete být pravděpodobně klidní. Pokud vás však něco znepokojuje, pak stojí za to nechat si udělat termovizní audit. Jedná se o specializované vyšetření vašeho domu z hlediska teplotních ztrát z interiéru. Možná objevíte mezery v izolaci, kterými ztrácíte tepelnou energii. I malé ztráty mohou v průběhu mnoha let užívání způsobit obrovské ztráty. Můžete něco udělat sami? Určitě! Zkontrolujte těsnost svých oken a seřiďte je vhodně pro zimní podmínky. O tom, jak to udělat, jsme psali ZDE: https://www.abakon.com/stolarka-okienna-sezonowy-przeglad/

Když venku mrzne

Když už leží sněhová čepice, zdá se, že je na přípravu zahrady a pozemku na zimu trochu pozdě. Stále však můžete zachránit nejcennější exempláře na své zahradě. Choulostivé rostliny přikryjte speciálními izolačními materiály, které je ochrání před mrazem.

Dbejte také na to, aby vaše okapy byly zbaveny listí a dalších nečistot, aby se v nich netvořil led. Mrznoucí voda může okapy poškodit, zejména pokud jsou ještě vyrobeny z PVC, které při nízkých teplotách ztrácí veškerou pružnost. Před zamrznutím chraňte také vnější nádrže na vodu (zbývá vypustit alespoň část vody, aby při zvětšení objemu při zamrznutí nepraskla zevnitř nádrže), zavírejte vnější kohoutky.

Dbejte na vlastní bezpečnost na cestě k domu. Mrznoucí déšť nebo malé množství sněhu může být na nekrytých venkovních schodech nebo dlažbě docela nebezpečné. Zajistěte si například nádobu s pískem na posypání cest kolem domu. Především však buďte obezřetní zejména při ranním vycházení ven, kdy se poprvé dostanete do kontaktu s venkovní aurou a kluzký povrch vás může zaskočit.

Zima není tak špatná, jen je třeba se na ni řádně připravit!

Další naše články

2024-10-08

Den otevřených dveří 03.11.2024

2024-10-04

Postavte si svůj nový domov: Menší, úsporný a na míru

2024-07-01

Individuální prohlídka stavby domu

2024-05-31

Bezpečný dům

2024-04-09

Nový rozměr obývacího pokoje​

2024-03-26

Bydlete s Abakonem už na podzim

by Lokesh Dhakar with MIT License