Systémy vytápění domu – instalace ústředního vytápění, plynové nebo elektrické, zabírá málo místa. Nevyžaduje stavbu kotelny ani skladování paliva. Zaručuje vysoký komfort užívání a je ekologické.
Elektrické vytápění
Systém elektrického vytápění tvoří nezávislé zdroje tepla instalované v každé vytápěné místnosti. Výhodou tohoto systému je nízká cena a malý prostor, který zabírá: není potřeba žádný komín ani topné trubky.
Systém doporučujeme pro menší domy, které nevytvářejí velké tepelné ztráty, a pokud není možné připojit pozemek na plynovou síť.
Náklady na elektrické vytápění jsou podstatně nižší než instalace plynového kotle pro ústřední vytápění, ale je třeba počítat s vyššími provozními náklady na vytápění.
Systémy vytápění:
- elektrické konvektorové radiátory (Atlantic, Stiebel Eltron)
- akumulační kamna (Stiebel Eltron)
U elektrického vytápění je teplá voda připravována v elektrickém ohřívači Atlantic OPRO+V o objemu 120 litrů.
Elektrické vytápění je velmi oblíbené v Česku.
Instalace ústředního vytápění – plynové vytápění
Nejčastěji volené vytápění.
Jedná se o nejčastěji volený způsob vytápění, který poskytuje velkou svobodu používání. Nepotřebuje speciální místnost, plynový kotel můžeme umístit v kuchyni nebo technické místnosti. Funguje ve spojení s podlahovým teplovodním vytápěním a deskovými radiátory.
V domech instalujeme dvoufázový plynový kotel (pro vytápění radiátorů a ohřev teplé užitkové vody) kondenzační BERETTA Quadra Green 25 C.S.I.. Deskové radiátory Kermi therm-X2 poskytují rychlý přenos tepla do místností a umožňují úsporu energie až o 11%. Kondenzace technologie x2 zvyšuje optimální přenos tepla, což vede k úspoře energie a vyššímu komfortu.
Kotel je centrálním zdrojem tepla, z něhož pomocí systému trubek rozvádíme teplonosné médium. Teplo se pak přenáší do místností prostřednictvím topných ploch (radiátorů, podlahového vytápění).
Plynový kotel nevyžaduje speciální místnost, můžeme jej umístit např. do kuchyně nebo technické místnosti. Montážní náklady budou vyšší než u elektrického vytápění kvůli nutnosti postavit komín a přivést topné trubky.
Plynové kotle Vaillant
Závěsné plynové kotle nekondenzační firmy Vaillant:
- jednofunkční (VU) – pouze vytápění,
- dvoufázové(VUW) – vytápění a ohřev vody.
U jednofázového kotle je teplá voda připravována v zásobníku OKC 125 o objemu 125 litrů.
Nabízíme kotle se zavřenou spalovací komorou (verze turbo). Kotle s otevřenou komorou odebírají vzduch z interiéru, proto je nutné zajistit přívod vzduchu zvenčí. Kotle se zavřenou spalovací komorou přivádějí vzduch speciálním potrubím zvnějšku, čímž eliminuje riziko ochlazení budovy. Tyto kotle jsou utěsněné, což zabraňuje úniku plynu a spalin do místností.
Instalace ústředního vytápění – deskové radiátory
Energeticky úsporné profilované radiátory Kermi s dolním připojením a termostatickými hlavicemi.
Technologie therm-x2, která pracuje na principu sériového proudění, umožňuje zkrácení doby ohřevu o 25 % a dosahuje až o 100 % vyššího podílu sálavého tepla. Výsledkem je úspora energie až 11% při zachování vysokého tepelného komfortu.
Povrch radiátoru je pokryt vysoce kvalitním lakem ve dvou vrstvách. Standardně jsou dostupné v bílé barvě a v dalších barevných variantách.
Teplovodní podlahové vytápění
Podlahové vytápění, kdy podlaha slouží jako topný prvek, bylo známo již v antice. Původně bylo luxusem, dnes je stále populárnější. Technologie spočívá v instalaci tepelně-izolačních a vlhkostních vrstev spolu s topnými trubkami, na které se nanáší cementový potěr. K pokrytí podlahy se používají keramické obklady nebo podlahové panely vhodné pro podlahové vytápění.
Podlaha může být jediným topným povrchem v místnosti, nebo může být doplněna radiátory.
Teplota na povrchu podlahy není výrazná (asi 28,6oC), přičemž poskytuje příznivý vertikální teplotní rozložení.
Vzduch dole je teplejší, nahoře chladnější. Výsledkem je nejvyšší úroveň komfortu.
Výhody podlahového vytápění:
- Energetická úspornost (nižší náklady na vytápění) – teplota vody je o cca 35oC nižší než v radiátorovém systému
- Vysoký tepelný komfort
- Optimální vlhkost – nevysušuje vzduch
- Žádný prach na tradičních radiátorech ani stopy prachu nad nimi
- Menší množství prachu vznášejícího se ve vzduchu – nevyvolává proudění vzduchu
- Podlaha je suchá – omezuje růst plísní a hub
- Omezuje vývoj roztočů
- Trvanlivost – dlouhá životnost při správném používání
- Univerzálnost – lze jej použít na jakémkoli podlaží
Další systémy vytápění domu
Vytápěcí fólie MAXECO
Vytápěcí fólie MAXECO jsou nejmodernější systém nízkoteplotního, velkoplošného elektrického vytápění.
Jedná se o jedinečnou vytápěcí fólii vyrobenou v nanotechnologii, která poskytuje široké možnosti použití.
Vytápěcí fólie MAXECO emituje dlouhovlnné infračervené záření IR-C o vlnové délce 3-100 μm, bez viditelné složky světla. Tyto vlny procházejí vzduchem bez omezení a přeměňují se na teplo až po kontaktu s povrchy jako jsou zdi, nábytek.
Vyzařované teplo je rychle pociťováno a zároveň snižuje spotřebu energie.
SAMOREGULUJÍCÍ INFRAČERVENÉ MAXECO FÓLIE MAJÍ ŘADU VÝHOD, DÍKY KTERÝM SE JEJICH INSTALACE VYPLATÍ TAKÉ VE VAŠEM DOMĚ
Vlastnosti fólií Maxeco
- tloušťka pouze 0,5mm, technologie fólií využívající dlouhovlnné infračervené záření
- Zdravé, biologicky optimální teplo pro člověka
- Bez negativních účinků elektromagnetického záření
- Široké možnosti využití
- Velké úspory na elektrické energii
- Rychlá montáž a demontáž
- Dlouhá životnost, více než 40 let
- Rychlý čas ohřevu na požadovanou teplotu, do 15 minut
- 15 let záruka
- Fólie jsou samoregulační, schopné automaticky regulovat teplotu povrchu
- Bezpečnost, mohou být dlouhodobě provozovány při teplotách do 160°C
- Vodotěsné, vhodné pro venkovní použití
- Bezpečné pro lidi a životní prostředí!
Krby
Krb se systémem DGP – systém distribuce horkého vzduchu.
Abychom plně využili výhody a možnosti krbu, musíme ho dobře naplánovat. Použití tohoto vytápění významně snižuje roční náklady na vytápění domu. V prvních nebo posledních dnech zimy, nebo během teplejších dnů, nebudeme potřebovat dražší zdroje vytápění, které bude mít náš dům.
Zároveň se stáváme nezávislými na dodávkách energie. Žádné poruchy sítě nám nebrání v vytápění domu. Další výhodou je rychlost zahřátí prostoru. Stačí několik minut. Investice několika tisíc korun do takového krbu se jistě vrátí v úsporách na vytápění během několika let.
Krb s vodním pláštěm.
Tradiční krbová vložka efektivně ohřívá pouze místnost, ve které se nachází. Teprve použití vodního pláště umožňuje přenos tepla do instalace stěnového nebo podlahového vytápění.
Krb s vodním pláštěm může být hlavním nebo doplňkovým zdrojem vytápění našeho domu.
Solární panely
Vytápění energií vyzařovanou sluncem.
Solární panely jsou zdrojem bezplatné, zelené energie. Využíváme je k získávání tepla nebo výrobě elektřiny. Na trhu jsou v současnosti dva typy fotovoltaických článků: monokrystalické moduly a polykrystalické moduly.
- Monokrystalické moduly – podstatně dražší než polykrystalické – jsou vyrobeny z jednoho krystalu. Vysoká cena souvisí s náklady na dosažení rovnoměrného krystalového uspořádání v jednom směru.
- Polykrystalické a multikrystalické moduly – nejčastěji používané – vyráběné z čistého polovodičového křemíku. Jejich kvalita a účinnost se významně neliší od monokrystalických modulů. Odhaduje se, že 90% fotovoltaických instalací používá polykrystalické nebo multikrystalické moduly.
Instalace ústředního vytápění má významný vliv na náklady na údržbu našeho domu. Různé systémy vytápění domu vytvářejí různé náklady.